top of page

ספרים על החינוך המונטסורי

כתבתי לא מעט פוסטים על החינוך המונטסורי והשימוש במשחקים מיוחדים המותאמים לו.

בשנים האחרונות, בגלל הפתיחות הרבה וחיפוש אחר שיטות חינוך חדשניות, פרוגרסיביות ומערכות חינוך סוחפות מחו"ל, אנשי חינוך רבים מעשירים את הכלים החינוכיים שלהם, בשיטות אלו.

יוצא מכך, שלתוך החינוך המסורתי, יוצקים תכנים, רעיונות, שיטות ומשחקים ממקומות שונים בעולם, דבר מבורך שמעשיר את כולנו.

כל אלו מתקיימים הודות לשיתופי הידע ברחבי העולם, אחד ממקורות הידע חוצי היבשות, הוא השימוש בפינטרסט.


שיטת החינוך המונטסורית, נולדה אי שם בשנת 1907, בשנה בה מריה מונטסורי, הגיעה למסקנה ש"גילתה את טבעו האמיתי של הילד".

השיטה נועדה למצות את הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילדה והיא מסתמכת על אינסטינקט הלמידה של הילד, שהוא אוטודידקט מטבעו ומושגת בתהליך ייחודי שבו הילד לומד מתוך דחף פנימי. החינוך מקיף את כל התחומים של התפתחות הילד: אינטלקטואלית, חברתית, גופנית, רגשית ורוחנית.

ישנה חשיבות רבה לעודד ולהוביל את הילד לעצמאות מגיל צעיר, מתוך הבנה שזה יעלה את הערך העצמי ותחושת המסוגלות שלו.


הנה שלושה ספרים מצויינים בעברית להעשרה והעמקה בשיטה:


שיטת מונטסורי בבית - השנים של טרום בית הספר / אליזבת ג. היינסטוק

זה ספר העזר הראשון שנכתב במקור לאמהות המגדלות את ילדיהם בשיטה זו. הספר יצא לאור בשנת 1968 ובישראל בשנת 1978. זה הספר הראשון שהצלחתי להשיג, שעוסק בשיטה המונטסורית והוא מצויין. ממליצה מאוד לכל מי שרוצה ליישם את השיטה/גישה בבית.

ספר פרקטי שמסביר את הדרך ליישום וממחיש את המהות המונטסורית ששמה את הילד במרכז, תוך רצון להפוך אותו לילד עצמאי, בעל ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

ישנן דוגמאות רבות ליישום וזה ספר חובה לכל מי שרוצה ליישם בבית.
לגדול על הילד - עקרונות גישת מונטסורי - תרגום ועיבוד מאנגלית, נועם שחף

ספר שמהרגע שהתחלתי לקרוא בו, לא הצלחתי להניח אותו.

הספר הוא תרגום ועיבוד של שני ספרים מאת מריה מונטסורי. הראשון הוא The absorbent Mind והשני הוא The Montessori Method. יש בו חלקים מאוד מרגשים שמעידים על מריה מונטסורי כאדם מעמיק, חושב, רוחני, מלא אהבה ונתינה לילדים. הספר זורם בצורה מיטבית, נעימה ומעודד את הקורא לחשוב על היבטים שונים בחינוך הילדים ובתפקיד שלנו כהורים וכמחנכים.

ציטוט שאהבתי במיוחד: "למעט תרומה אחת , והיא הרגע בו המחנך מזהה ברק בעיני התלמיד, הבעת פנים שהשתנה, רגע של לב שנפתח או של גילוי סקרנות - זה רגע שישווה לו רק רגע ברור של ידיעת אהבה. האושר שלנו הוא הנגיעה בנשמות הילדים, וזה הסימן שיש בכוחו לתת לנו כיוון וגם סיפוק במה שאנחנו עושים".

בספר ישנו הסבר על פעילויות ומשחקים מונטסוריים, פרק על חיבור לטבע, מלאכת יד, קריאה, כתיבה, חשבון ועוד.מונטסורי והילד במאה ה-21 /ד"ר שולמית אביב


את הספר רכשתי בהמלצה של מכר מהאינסטגרם, ואני שמחה שהקשבתי להמלצה וקראתי אותו. הספר מציג בהרחבה את שיטת מונטסורי הלכה למעשה. יש בו פרק נרחב המוקדש ליישום השיטה בתחומי האמנות הפלסטית, הסבר מפורט על תקופות של רגישות, תצפיות, יצירתיות, חינוך רוחני ועוד.

ספר מוצלח מאוד שמסביר בצורה ברורה ומפורטת כל מה שצריך לדעת כדי להבין את השיטה הזו.


ספר מפורט ומקיף, מעין קורס מבוא לשיטה המונטסורית. יש התייחסות לכל היבט בשיטה בצורה מקיפה ועניינית. מומלץ בחום רב.נקודות להתבוננות:

בשום מקום לא מצאתי התייחסות לעולם הטכנולוגי וחשיבותו בחינוך הילד. כשמריה הגתה את השיטה המונטסורית, המהפכה הדיגיטלית עדיין לא החלה ומעניין אותי לדעת, באיזה אופן היתה משתמשת בטכנולוגיה היום, אם היתה הוגה את השיטה בימים אלו.

לאחר קריאה בספרים ובמאמרים על חייה, פועלה וגישתה המיוחדת, אני מאמינה שמריה היתה מכניסה לגנים שימוש באייפד, מחשב ועוד. וודאי היתה מוציאה ספר או שניים על דרך הלימוד באמצעים אלו, על צורת ההנגשה שלהם. אל לנו לשכוח שמדובר בתקופה בה יש צורך בשימוש טכנולוגי כדי להגיע לכל מקום, ללמוד כל מה שנרצה ואפילו, לשרוד. זה חלק מהותי בהתפתחות הילדים ויש ילדים רבים שזה חלק מהותי בהגשמת הפוטנציאל הגלום בהם.

האם אתם מכירים התייחסות מונטסורית לטכנולוגיה? אם כן, אשמח לשמוע.


היכן ניתן להשיג את הספרים?

  1. מונטסורי והילד במאה ה 21 - רכשתי כאן

  2. לגדול עם הילד, רכשתי ממחבר הספר, נועם שחף - בטלפון 058-7609082

  3. שיטת מונטסורי בבית - הזמנתי מצומת ספרים - 08-935-2608 קיבוץ ברנר.

bottom of page