top of page

חֲבֵרוּת

תדמיינו פינה קבועה בכיתה (כחלק מהספרייה הכיתתית או מחוץ לכיתה) שמוקדשת כולה לחֲבֵרוּת. פינה חמה עם שטיחון קטן או דשא סינטטי שנועדה לחבר בין תלמידים. פינה בה מוזמנים זוג ילדים אחד ביום, לשוחח על נושאים שונים ולמצוא מכנה משותף ביניהם. מפגש אישי שאורכו 10 דקות בלבד. פינה שבה יהיו אביזרים שונים ומשחקים המעודדים שיתוף פעולה, שיח נעים וקרקע פורייה ליצירת אקלים חיובי בכיתה. עכשיו רוצו קדימה, דמיינו את מערכות היחסים בין התלמידים לאחר חודשיים בהם תסיימו כשני סבבים. איך תהיה האווירה בכיתה? המשיכו לרוץ ודמיינו את מערכת היחסים לאחר כחצי שנה. הכיתה תהפוך למשפחה אחת גדולה!אני חושבת שזה חיוני לתפקוד השוטף של הכיתה. ואולי גם של בית הספר. אם יכולתן אחת לחודש לשוחח עם אחד/ת מהצוות הבית ספרי שיחה אישית האם תחושת השייכות היתה מתעצמת ומיטיבה עמכן/ם?

בכדי ליצור קרקע פוריה לעבודה וללמידה, עלינו לשאוף למערכות יחסים בריאות, חיוביות, מפרגנות ופוריות במרחב הבית ספרי, הכיתתי והמשפחתי, לכוון לשם ולהאמין שזה אפשרי. החלטתי להקדיש פוסט נוסף לנושא החברות, כי זה כל כך חשוב! למי שרוצה ולא מכירה, הנה הפוסט מהבלוג הקודם .


אם החלטתן/ם שאתם רוצים לקחת את נושא החברות ולהעמיק בו לאורך השנה בכדי ליצור אקלים חיובי, הרגשה של משפחה וגיבוש חברתי, אני ממליצה להתחיל בבחירת ספר שמתאים לגילאי התלמידים שלכם ולהתמיד בקריאה יומית במהלך הפסקה האוכל / 10 דק' אחרונות בסיום כל יום.


יש הרבה ספרים שעוסקים בחברות, הנה רשימת הספרים שאנחנו ממש אוהבים. (אעדכן את הרשימה אחת לכמה חודשים בשנים הקרובות)


ספרים שמתאימים לגילאי הגן

פיפ ופוזי לילה בלי צפרדי

הלויתן והשבלול

מתתיהו ומיאו

תהיה בריא מוריס מגי

בצד השני של העולם


ספרים מומלצים בנושא חברות כיתה א'- ב'-ג'

החיים המאושרים שלי

יומנו של חבר מושלם


ספרים מומלצים בנושא חברות כיתות ד' ומעלה

פלא

אוגי וחבריו

הארי פוטר

ההוביט

הרעיון של קריסטיהיחידה שהכנתי מורכבת מכמה אלמנטים:

1. קריאת ספר בהמשכים בנושא חברות.

2. פינת חברות קבועה בכיתה עם שאלונים וחומרים שונים ותמריץ בסיום כל סבב מפגשים.

גיבושים כיתתיים שהילדים עצמם מארגנים.

3. עבודה בקבוצות

4. בחירה בספר הקשור לחברות, קריאתו והכנת יומן קריאה.

5. תערוכת סוף שנה בנושא חברות.


איך מתחילים?

1. בוחרים בספר קריאה כיתתי. (פרטים למעלה)

2. יוצרים פינת חברות נעימה לעבודה זוגית.


שלב א':

מחלקים את הכיתה לזוגות תלמידים (אם נשאר ילד/ה, מוסיפים אותה/ו לזוג). בכל חודש בערך, הזוג מתחלף כך שהמטרה היא שהילדים ישוחחו עם כל אחד מהתלמידים במהלך השנה.

שלב ב':

חושבים על צ'ופר בסיום כל סבב. ממליצה על גיבוש כיתתי לחגיגת סבב 1, סבב 2 וכך הלאה. את הרעיון לגיבוש, הילדים עצמם יהגו ובשיח כיתתי מעודד חשיבה, ניהול זמן ועמידה במשימות יחליטו איך יוצרים את הגיבוש. ניתן להציע להתחלק לקבוצות של 5-6 תלמידים וכל קבוצה תהיה אחראית על הכנת גיבוש כיתתי. ניתן להציע להם להיפגש אחרי שעות בית הספר ולתכנן יחד.* הדלי מופיע כאן מאחר וכל חברי הקבוצה יקבלו טיפה נוספת בדליים שלהם. לקריאה נוספת, לחצו כאן


שלב ג':

יוצרים חומרים לעבודה משותפת בפינת החברות שיעודדו שיח חיובי, עניין וכיף. חשוב לשלב משחקים רגילים ולא דידקטיים. לדוגמה: פרצופים מצחיקים, טאקי, חתחתול ועוד..


3. משוחחים על נושא החברות במליאה. משמעות המושג, ממה המילה חברות מורכבת. מה זה חבר טוב? חבר, חיבר, לחבר ועוד..

בהמשך מהי חברות טובה?

ומהי חברות לא טובה?

מבקשים שהילדים יכתבו על פתקים באנונימיות או ישתפו (לבחירתכן/ם ובהתאם לגיל) על מקרים בהם הילדים חוו חברות לא טובה.

כתבו את כל מקרי החברות הלא טובה על גבי הלוח, חלקו את הכיתה לקבוצות וכל קבוצה תקבל "מקרה לא טוב" (אחד או יותר, שוב בהתאם לגיל) ויהיה עליה לדון בנושא ולחשוב כיצד ניתן לפתור את זה, תוך חשיבה על כל הצדדים המעורבים עם בקשה לנסות ולא לשפוט, או לשפוט לכף זכות (כך גם תעצימו את האמפתיה ותרחיבו את השקפת עולמם).

בסיום, כל קבוצה תציג את המקרה שלה ואת הרעיונות שלה והמחשבות שלה.
4. בחירה עצמאית בספר שעוסק בחברות והכנת יומן קריאה עליו. עבודה אישית כדי שיתאפשר זמן עבודה אישי ופנימי לשם העמקה ומחשבה. את יומן הקריאה אעלה בימים הקרובים לבלוג ולחנות ואעדכן כאן.


5. התלמידים יתחלקו לקבוצות של 5-6 תלמידים. כל קבוצה תבחר נושא הקשור לחברות אותו תוכל לקדם במרחב הבית ספרי או הקהילתי. הילדים יניעו תהליכים שיובילו למימוש הנושא שיבחרו ויציגו את הנושא שבחרו, המהלכים שנעשו, התרומה שקיבלו ועוד.. בתערוכת סוף שנה. (גם בנושא זה יעלה פוסט בהמשך)


חומרים: (אוסיף קישור כשיעלה יומן קריאה ותערוכת סוף שנה)


מאחלת לכולם לעבוד, לחיות ולהיות במרחב נעים, מפרגן, מכיל ואוהב!

והכי חשוב,

לאהוב את עצמכם.

להשלים עם מי שאתם

ולחפש את היופי בכל דבר.


באהבה,

מיטל.


Comments


bottom of page